Shiatsu

Shiatsu wbrew pozorom wcale nie stanowi metody terapeutycznej o kilkusetletniej tradycji. Co więcej – narodziło się ono w Japonii w latach międzywojennych minionego stulecia (choć czerpało z tradycji chińskiej). Jako oficjalną formę terapii uznano shiatsu dopiero w latach 60, natomiast do Europy zawitało dekadę później. Wraz z rozwojem fascynacji Orientem shiatsu stawało się coraz bardziej popularne. Shiatsu jest to zabieg manualny, przy czym od czasu powstania wykształciło się wiele technik ( naucza się ich podczas specjalnych, kilkuletnich szkoleń oraz wieloletniej praktyki).

Blokady kanałów energetycznych.

Zabieg wykonuje się w specjalnie przygotowanych gabinetach, na matach, w dodatku w wygodnym ubraniu. Shiatsu opiera się na poglądzie, że wszelkie dolegliwości chorobowe i złe samopoczucie są powodowane przez blokady w kanałach energetycznych (rozsianych po całym ludzkim organizmie). Skąd biorą się blokady i zakłócenia? Przede wszystkim z niezdrowego stylu życia, braku ujścia dla negatywnych emocji czy stresu. Shiatsu dzięki właściwym technikom manualnym pozwala złagodzić napięcie, przywrócić jasność umysłu, poprawić samopoczucie a także zwiększyć ilość sił witalnych. Shiatsu pozwala na stymulacje układu trawiennego, limfatycznego oraz krwionośnego.

Shiatsu dla każdego.

Shiatsu może pomóc nie tylko jako forma terapii, ale także element profilaktyki zdrowotnej. Jego wykonywanie zaleca się tak osobom starszym, jak i młodszym, prowadzącym siedzący tryb życia (i potrzebującym stymulacji układu pokarmowego) a także sportowcom (dla których shiatsu niesie ukojenie). Shiatsu stanowi również jeden ze sposobów na osiągnięcie rozwoju duchowego, wyższego poziomu samoświadomości. W połączeniu z odpowiednią filozofią może stanowić doznanie niemal mistyczne.

PODZIEL SIĘ: