Najlepsze soczewki okularowe – rozsądny wybór

Najlepsze soczewki okularowe - rozsądny wybór

Dobranie odpowiednich soczewek okularowych to kwestia złożona, ze względu na różnorodność wad wzroku i dolegliwości, z jakimi się zmagamy. Jedną z nich, pojawiającą się w związku z wiekiem i pogorszeniem elastyczności soczewki oka, jest prezbiopia, dotykająca wielu osób po ukończeniu 40 roku życia. Jak dobrać soczewki okularowe w związku z tą wadą wzroku?

Co to jest prezbiopia?

Prezbiopia, nazywana inaczej starczowzrocznością, to problemy z dostosowaniem się soczewki oka do przedmiotów widzianych blisko i daleko. Przedmioty widziane blisko często stają się zamazane i aby zobaczyć je wyraźniej, musimy oddalić na przykład trzymającą je rękę. Związane jest to z obniżaniem się elastyczności soczewki ocznej, na skutek czego oko traci zdolność do płynnego dostosowywania się do wyraźnego widzenia różnych odległości.

Jak dobrać odpowiednie okulary w przypadku prezbiopii?

Dawniej stosowanym rozwiązaniem do korygowania prezbiopii były okulary do bliży, nazywane też okularami do czytania, oraz okulary do wyraźnego widzenia dali. Jednak to niezbyt wygodne rozwiązanie, wymagające ciągłych zmian na odpowiedni model, zostało zastąpione obecnie okularami progresywnymi, które umożliwiają wyraźne widzenie zarówno przedmiotów blisko nas, jak i daleko, a jednocześnie odległości pośrednich. Najlepsze okulary progresywne dają komfort widzenia przez cały czas, niezależnie od tego, na co patrzymy.

Jak zbudowane są okulary progresywne?

Soczewki progresywne zastosowane w nowoczesnych okularach nie mają jednakowej mocy na całej powierzchni. Ich górna część przeznaczona jest do wyraźnego widzenia przedmiotów odległych – wzrok kieruje się wtedy automatycznie ku górze. W dolnej części soczewka ma moce umożliwiające patrzenie z bliska, np. przy czytaniu, oglądaniu zdjęć czy odczytywaniu godziny odjazdu autobusu na rozkładzie jazdy. W środkowej części okulary do dali i bliży zastosowano z kolei tzw. strefę progresji, która umożliwia wyraźne widzenie stanów pośrednich oraz płynne przejście mocy z góry ku dołowi. Dzięki temu przez cały czas, bez konieczności kręcenia głową i dostosowywania kąta widzenia – mamy wyjątkowo wyraźny obraz naszego otoczenia. To najważniejsza z zalet okularów progresywnych. W odróżnieniu od okularów do bliży, które mają jednakową moc na całej powierzchni soczewki lub okularów dwuogniskowych pozwalających na wyraźne postrzeganie dali i bliży, ale już nie stref pośrednich – okulary progresywne zapewniają płynne i w pełni intuicyjne korzystanie oka z ich korekcji.

Więcej informacji znajdziesz na www.zobacztozjzo.com.pl

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: