Funkcje skóry – poznaj warstwę ochronną Twojego ciała
Funkcje skóry są nieocenione w prawidłowej pracy całego organizmu. Jednak często skóry nie postrzega się jako narząd, a ocenia się ją tylko w kategoriach estetycznych. Jest ona niezwykle wytrzymała – chroni tkanki i pozostałe narządy, jest przekaźnikiem bodźców do mózgu i termoregulatorem – a to tylko nieliczne jej funkcje. Warto więc dowiedzieć się więcej, by móc odpowiednio o nią dbać i pielęgnować.
Budowa skóry
Skóra składa się z trzech warstw o różnej grubości. Pierwszą z nich jest naskórek, pod nim znajduje się skóra właściwa, a na koniec wyróżniamy tkankę podskórną. Każda jest inna i składa się z różnych komórek. Śmiało więc można stwierdzić, że budowa poszczególnych warstw jest dość skomplikowana. Powłokę skóry pokrywa płaszcz lipidowy, czyli zawiesina wodno-olejowa i kreatyna. Jest on wytwarzany przez keranocyty, komórki składające się na budowę naskórka. Najprościej mówiąc, skóra ma tendencję do złuszczania – znajdujące się najwyżej keranocyty obumierają i odsłaniają kolejne pokłady skóry. U młodych osób proces ten odbywa się szybko, dlatego ich skóra jest elastyczna, promienna i ma ładny odcień. Natomiast wraz z wiekiem proces złuszczania naskórka wydłuża się i tym samym skóra traci swój blask. Nieprawidłowa keranizacja może powodować wiele chorób skórnych.
Wnętrze skóry
Warstwa znajdująca się pod naskórkiem jest zbudowana z tkanki łącznej zbitej i posiada charakterystyczne wypustki, które stanowią granicę pomiędzy naskórkiem i skórą. Warstwa wewnętrzna skóry składa się z kilku rodzajów włókien kolagenowych. Tworzą one elastyczną sieć i pełnią funkcję rusztowania skóry. W skórze właściwej znajdują się także włókna sprężyste, a także pojedyncze komórki krwi.
Funkcje skóry
Skóra ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, a przede wszystkim zdrowia. Jeśli jest w dobrej kondycji, zapewnia ochronę naszego organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. Oto funkcje skóry:
- Bariera zewnętrzna. Skóra zabezpiecza organizm przed zimnem, ciepłem, utratą wody oraz promieniowaniem UV. W skórze znajdują się składniki niedopuszczające do nadmiernego wysuszania – łączą się one z wodą i dzięki temu skóra zachowuje jędrność oraz elastyczność. Podczas nasłoneczniania skóra produkuje melaninę, dzięki której staje się grubsza i jest gotowa chronić nasz organizm.
- Bariera ochronna. Skóra stanowi także ochronę przed otarciami, uderzeniami itp. Oznacza to, że jest pierwszą warstwą ochronną przed wszystkimi bodźcami zewnętrznymi. Skóra – dzięki warstwie wodno-lipidowej – chroni także organizm przed szkodliwymi środkami chemicznymi. Jest odporna także na bakterie i wirusy.
- Termoregulacja. Skóra reaguje na temperatury – wytwarza pot, kiedy jest gorąco, chłodząc tym samym ciało, a kiedy jest zimno, doprowadza do obkurczania naczyń krwionośnych i zatrzymuje ciepło.
- Regeneracja. Skóra ma zdolność do samoregulacji oraz gojenia się ran.
- Magazynowanie substancji odżywczych. Skóra gromadzi substancje odżywcze, które są przekazywane do naczyń krwionośnych, a następnie do miejsc, w których są najbardziej potrzebne.
- Funkcja psychologiczna. Skóra człowieka jest czymś, na co w pierwszej kolejności zwracamy uwagę, dlatego jest pierwszym wskaźnikiem zdrowia. Nie ma również wątpliwości, że jej stan i wygląd mają duży wpływ na nasze samopoczucie.
Wiedza na temat skóry ułatwi nam jej pielęgnację; wiele przydatnych informacji możesz znaleźć na stronie internetowej marki Garnier: funkcje skóry. Nie ulega wątpliwości, że skóra to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Trzeba o nią dbać z największą troską, aby jak najlepiej i jak najdłużej mogła spełniać swoje funkcje. Wraz z wiekiem powinniśmy wspomagać ją i stosować odpowiednie kosmetyki oraz zabiegi (np. peeling). Zwiększy to zarazem nasz psychiczny komfort, ponieważ zdrowa skóra, to lepsze samopoczucie.
Artykuł sponsorowany