Czy masaż stóp może wpływać na całe ciało i samopoczucie?

masaż stóp
Jan Romero z Unsplash

Masaż stóp jest bardzo przyjemny i pozwala na odprężenie całego ciała. Ma również korzystny wpływ na zdrowie, ze względu na to, że pobudza krążenie krwi oraz przyczynia się do oczyszczenia organizmu z toksyn. Refleksoterapia jest jedną z metod akupresury, czyli masażu polegającego przede wszystkim na ucisku konkretnych punktów ludzkiego ciała. W tym przypadku punkty te położone są oczywiście na stopach masowanego. Zatem wydawać się może, że masaż stóp może z powodzeniem wpływać na całe ciało masowanego, jak również na jego samopoczucie.

Refleksoterapia stóp

Podczas badania receptorów wykorzystuje się technikę „spacerowania”. Wrażliwość, czy wręcz bolesność, deformacja, ziarnistość obszaru refleksyjnego sygnalizuje o istnieniu zaburzenia, niedomagania w konkretnej części ciała. Refleksoterapia ma swoje początki już w starożytności, kiedy to techniki medyczne opierały się w głównej mierze na założeniach holistycznych, czyli przyjmowaniu ludzkiego organizmu jako spójnie funkcjonującej maszyny, łączącej różne elementy.

Mapa stóp, czyli za co odpowiadają poszczególne receptory?

Punkty odpowiadające poszczególnym częściom ciała ułożone są według konkretnego schematu. Polega on na wyobrażeniu sobie ogromnego rysunku stopy, według którego głowa znajduje się na wysokości palców, a biodra odpowiednio po stronie pięt. Na przykład: na palcach znajdują się receptory mózgu, oczu, uszu, zębów. Na skórze pod stopami znajdziemy punkty odpowiadające szyi, tarczycy, płucom. Mniej więcej na środku podeszwy odnajdziemy receptory organów znajdujących się w jamie brzusznej. A w okolicach pięty – receptory okrężnicy i odbytu.

Masaż stóp a samopoczucie

Różne obszary na stopach odpowiadają poszczególnym częściom ciała i tym samym masując je lub uciskając określone punkty można oddziaływać na konkretny narząd. Celem masażu jest odblokowanie stref przepływu energii całego ciała, a także likwidacja bólu i napięć znajdujących się w poszczególnych obszarach czy też narządach. Strefy ciała biegną wzdłuż stopy od palców nóg do głowy parzyście po obu stronach. Masaż stóp pozwala na zapomnienie o problemach, wpływając przy tym na odpowiedni relaks i odprężenie się.

Całościowe efekty masażu stóp

Refleksologia może być pomocą także w przypadku migren, napięcia nerwowo-emocjonalnego, nadpobudliwości, obrzęków, a nawet w  pogorszeniu umiejętności wokalnych na skutek postępującego ograniczenia skali głosu. Najlepsze efekty uzyskuje się przy zastosowaniu serii ok. 15-godzinnych zabiegów. Więcej informacji uzyskasz na stronie naszego salonu od.NOVA z Poznania.

PODZIEL SIĘ: