Masaż podwodny

Moc hydroterapii jest znana ludziom już od tysiącleci. Współcześnie jej formy są wzbogacane o nowe rozwiązania technologiczne, nie zmienia się jednak sedno sprawy – woda nadal leczy.
Masaż podwodny to zabieg, w którym wykorzystywane są różnorodne techniki masażu. Można go stosować zarówno na poszczególne części, jak i na całe ciało. Masaż jest wykonywany przy pomocy strumienia wody, prowadzonego zgodnie z kierunkiem krążenia żylnego, w tym czasie osoba poddająca się zabiegowi jest ułożona w jednej z trzech możliwych pozycji : na boku, na brzuchu lub na grzbiecie.

Hydroterapia.

Przebieg zabiegu zajmuje zwykle około 20 minut (choć sam masaż to tylko połowa tego czasu). Masaż podwodny jest przeprowadzany przede wszystkim w uzdrowiskach i stanowi uzupełnienie klasycznej formy tego zabiegu. Jego celem jest przede wszystkim rozluźnienie mięśni. Masaż podwodny cechuje większa intensywność niż w przypadku klasycznego zabiegu. Zwiększone zostaje ukrwienie, a tkanki organizmu są silnie dotlenione i odżywione. Plusem tego rodzaju zabiegu jest fakt, że oddziaływanie na tkanki można swobodnie regulować (zwiększając lub zmniejszając energię mechaniczną), a do tego jest ono równomiernie rozłożone. Ważne jednak, aby masaż podwodny był wykonywany przez specjalistę – duże znaczenie ma odpowiedni dobór ciśnienia strumienia wody, średnicy dyszy oraz jej kształtu (każda odpowiada bowiem za inny rodzaj masażu). Indywidualne potrzeby pacjenta powinny stanowić priorytet. Nawet temperatura wody ma znaczenie. Podczas gdzy ciepły strumień prowadzi do rozluźnienia mięśni i rozszerzenia naczyń krwionośnych, to zimny ma odwrotne działanie (służy wywoływaniu skurczu, zwężeniu naczyń). Krążenie jest pobudzone, a ściany naczyń krwionośnych zyskują na elastyczności, jeśli zastosujemy naprzemienną temperaturę strumienia.

Masaż podwodny – kiedy zalecany?

Kiedy masaż podwodny jest szczególnie zalecany? Przede wszystkim w celach zdrowotnych, by zwiększyć ruchomość stawów, sprawność i elastyczność mięśni, pokonać problemy z krążeniem czy nerwobóle, a nawet osteoporozę. To doskonałe uzupełnienie terapii ruchowej. Z kolei do kosmetycznych właściwości masażu podwodnego można zaliczyć jego antycellulitowe i odchudzające działanie. Przeciwwskazaniami do wykonywania tego typu zabiegów są: zaburzenia rytmu serca, posiadanie rozrusznika, cukrzyca, rozmaite infekcje, choroby skóry, żylaki, a także ciąża.

PODZIEL SIĘ: