Jak używać tamponów? Praktyczny poradnik

Jak używać tamponów
Josefin z Unsplash

Wiele młodych dziewczyn obawia się stosowania tamponów z kilku powodów. Pierwszy z nich jest strach przed przerwaniem błony dziewiczej. Korzystając z okazji, rozwiejmy ten mit. Żeby przebić błonę dziewiczą tamponem, trzeba by się naprawdę postarać. Otóż błona ta wcale nie jest aż tak cienka, jak się wydaje, a tampon nie wchodzi aż tak głęboko, by tę błonę przerwać. Aby doszło do defloracji błony dziewiczej, tampon musiałby zostać włożony z impetem i głęboko, a błona musiałaby być albo bardzo delikatna, albo wcześniej naruszona, np.: w wyniku intensywnych ćwiczeń. Skoro już rozprawiliśmy się z jednym mitem, stawmy czoła drugiemu – „aplikowanie tamponów jest trudne”. Wiele dziewcząt przeraża i krępuje wizja aplikacji tego środka. Zupełnie niesłusznie!

Kiedy można zacząć stosować tampony?

Bez znaczenia czy to twoja pierwsza miesiączka, czy jesteś już bardziej doświadczona w dziedzinie menstruacji, możesz śmiało stosować tampony. Dobrze dobrany tampon to połowa sukcesu. Dla młodych dziewczyn zaleca się stosowanie specjalnych, mniejszych tamponów, które dzięki swojemu rozmiarowi, idealnie dopasują się do ich anatomii. Na rynku mamy wiele rodzajów tamponów, dlatego warto wypróbować różne modele i wybrać swój ulubiony. Możecie zrobić to tutaj: https://www.myob.pl/odkryj-tampony-obr.

Jak używać tamponów?

Najlepiej zacząć od najmniejszego rozmiaru tamponów z jedwabistą otoczką, która ułatwi aplikację. Tampon po wyjęciu z plastikowej osłonki i rozciągnięciu sznureczka, aplikujemy w pozycji siedzącej, stojącej lub przykucając – to kwestia indywidualna. Możesz także podeprzeć nogę o sedes lub wannę. Palcem popychamy tampon aż znajdzie się na tylnej ścianie pochwy. Nie obawiaj się, że możesz wsunąć go za głęboko – ujście macicy jest o wiele węższe niż sam tampon, więc nie „wpadnie” ani nie zaginie w tajemniczych okolicznościach. Sznurek pomoże ci wyjąć pełny tampon.

Co jeśli nie widać sznurka?

Zerwanie sznurka zdarza się naprawdę bardzo rzadko i w takiej sytuacji często można wyjąć tampon palcami, kucając nad toaletą i naprężając się tak, jak przy wypróżnianiu. Jeśli jest wsunięty głęboko i nie możesz wyciągnąć go sama, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa.

Pierwsza aplikacja

Dla wszystkich dziewczyn, które obawiają się pierwszej aplikacji tamponu, zaleca się użycie specjalnych tamponów z aplikatorem. Ułatwia on wsunięcie tamponu do pochwy i umieszcza go w optymalnej odległości. To świetne rozwiązanie na początek!

Obawa przed nieznanym jest zupełnie zrozumiała, jednak warto spróbować i przekonać się na własnej skórze, czy stosowanie tamponów przypadnie nam do gustu. Tampon to nie tylko higiena i komfort, ale przede wszystkim nierezygnowanie ze swoich pasji i zainteresowań, nawet podczas okresu.

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: