Fototerapia

„Więcej światła…” miał powiedzieć niemiecki poeta Goethe przed śmiercią. Znając lecznicze działanie światła, trudno odmówić mu racji:)
Leczenie światłem nosi nazwę fototerapii. Podczas jej zabiegów może być wykorzystywane zarówno światło o naturalnym, jak i sztucznym pochodzeniu. Fototerapia stanowi uzupełniającą leczenie metodę w takich schorzeniach, jak np. zmiany skórne, łuszczyca, krzywica (głównie u dzieci), osteomalacja (rozmiękanie kości), a także zaburzenia psychiczne, depresje, dystymie.

Promieniowanie ultrafioletowe.

Oczywiście nie każde światło ma właściwości lecznicze. Szczególnie przy terapii słońcem zalecana jest ostrożność. Promieniowanie ultrafioletowe wzmaga bowiem znacząco ryzyko wystąpienia raka skóry. Dlatego warto pamiętać o efektywnej ochronie odpowiednimi kremami (z wysokim filtrem UVA, UVB), oraz zabezpieczeniu oczu. Leczenie światłem powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Należy też pamiętać, że nie każdy rodzaj światła ma terapeutyczne działanie. Na zabiegi najlepiej decydować się w renomowanych gabinetach (fizjoterapeutycznych lub bioenergoterapeutycznych), po uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Jeśli chodzi o zabiegi fototerapeutyczne, to światło w nich stosowane jest pozbawione promieniowania UV. W leczeniu światłem nie ma ograniczeń wiekowych.

Zalety.

Najważniejszymi jego zaletami są działanie przeciwdepresyjne i wzmacniające kości – oczywiście przy odpowiednio długim stosowaniu. Fototerapia jest dość skuteczna,pod warunkiem, że naświetlanie (jego natężenie, czas i rodzaj) będą dostosowane do potrzeb pacjenta. Fototerapii nie mogą natomiast stosować osoby w jakiś sposób nadwrażliwe na światło. Na zabiegi można się również zdecydować w zaciszu własnego domu – w sklepach dostępne są specjalne lampy naświetlające, zarówno w formach większych, jak i kompaktowych (nawet w postaci grzebienia).

PODZIEL SIĘ: