Hydroterapia

Hydroterapia, jak sama nazwa wskazuje, polega na leczniczym wykorzystaniu wody. Jest to rodzaj fizjoterapii, w którym używa się zwyczajnej wody gospodarczej. W przeciwieństwie do balneoterapii, w której stosowane są wody wysokozmineralizowane, lecznicze również wewnętrznie (zdatne do picia).W ramach hydroterapii zabiegi powinny być dobierane indywidualnie. Ważny jest nie tylko ich rodzaj ale także temperatura wody, czas trwania oraz jego intensywność.

Czym jest hudroterapia ?

Woda wykazuje działanie lecznicze na wiele sposobów. Kilka z nich opisujemy poniżej. Szczególne miejsce w fizjoterapii zajmują kąpiele. Mogą mieć charakter przeciwbólowy (zalecany przy dolegliwościach reumatycznych, nerwobólach, bólach mięśni i stawów, a także schorzeniach neurologicznych), ale także przeciwzapalny (także przy schorzeniach natury dermatologicznej). Często uzupełnienie kąpieli stanowią masaż kończyn górnych i dolnych przy użyciu wirów wodnych (szczególnie poleca się je przy zwyrodnieniach stawów, przykurczach a także urazach i kontuzjach). Przeciwwskazaniami do tego typu zabiegów są: niewydolność krążenia, cukrzyca, skaza krwotoczna, żółtaczka, nowotwory i stany zapalne. Popularną formę hydroterapii stanowią także bicze szkockie, które polegają na polewaniu ciała wodą o zmiennym cyklicznie ciśnieniu i temperaturze (naprzemiennie, gorąca i chłodna woda). Bicze szkockie mają zarówno działanie zdrowotne (np. przy stanach zapalnych stawów), jak i wpływające na urodę (eliminują cellulit, ujędrniają, poprawiają przemianę materii itp.).

Przeciwwskazania.

Przeciwwskazaniami do korzystania z nich są: podeszły wiek, miażdżyca,
niewydolność krążenia, nadciśnienie. Innym hydroterapeutycznym zabiegiem jest hydromasaż – wpływający na : układ mięśniowy, kostny, krążenia, oddechowy czy nerwowy. Masaż podwodny jest zalecany przy zwyrodnieniach kręgosłupa, chorobach stawów, układu mięśniowego, przykurczach, a także stanach zapalnych, astmie czy przewlekłym kaszlu. Co istotne, pacjenci na zabiegi hydroterapeutyczne są kierowani z polecenia lekarza internisty. To, jakiego rodzaju stymulacji potrzebują, jest często ustalane już w miejscu przeznaczenia (jak uzdrowisko) z odpowiednim specjalistą. Można zdecydować się również na hydroterapię prowadzoną przez ośrodek spa, w takim wypadku istnieje również szerszy wybór jeśli chodzi o zabiegi upiększające.

PODZIEL SIĘ: