Nietrzymanie moczu – problem, który można pokonać

Nietrzymanie moczu - problem, który można pokonać

Nietrzymanie moczu jest przewlekłą chorobą, która dotyka przede wszystkim kobiety. Uważają one, że jest to objaw postępującego wieku, z którym należy żyć, gdyż nie ma na niego leczenia. W zawiązku z tym najczęściej nie informują o tym fakcie swojego lekarza. Jest to błąd, bo choć problem jest delikatny, można go skutecznie wyeliminować.

Choć występuje u mężczyzn i u kobiet, to jednak Panie są bardziej narażone na to schorzenie. Sprzyja temu przede wszystkim ilość porodów, które przeszły, ponieważ nawet jeden może stanowczo rozluźnić mięśnie pęcherza. Dodatkowo dochodzi do tego menopauza i ewentualne operacje ginekologiczne. Jeśli dodatkowo kobieta miała problem z zaparciami, a także otyłością, potencjalnie jest bardziej narażona na nietrzymanie moczu.

Jak postępować w przypadku nietrzymania moczu?

Leczenie należy rozpocząć od konsultacji lekarskich – u lekarza rodzinnego, ginekologa lub urologa. Choć brzmi banalnie, z niepotwierdzonym schorzeniem nie można rozpocząć prawie żadnej terapii. Można wyróżnić trzy typy nietrzymania moczu:

  • nietrzymanie moczu z przepełnienia
  • nietrzymanie moczu wysiłkowe
  • nietrzymanie moczu z nagłym parciem

Lekarz zazwyczaj wykonuje badanie fizykalne potwierdzające objawy i zleca dalszą diagnostykę, obejmującą elementy takie jak: badanie moczu, krwi, USG itp. Dopiero w dalszej kolejności ustalane jest postępowanie w leczeniu.

Sposób 1 – zmień swój styl życia

 

Pierwsze zalecenia dla kobiet, borykających się z tym problemem, obejmują te działania, które mogą być wykonane w domu, bez użycia żadnych środków pomocniczych. Na efekty przy wykorzystaniu tych metod należy bardzo długo czekać, a pojawiają się one tylko wtedy, jeśli kobiety odznaczają się dużą samodyscypliną i regularnością.

Pierwszym zaleceniem jest ćwiczenie mięśni Kegla. Są to mięśnie dna miednicy, których napięcie zwiększa się pod wpływem regularnych ćwiczeń. Poleca się je każdej kobiecie, gdyż pomagają nie tylko na nietrzymanie moczu, ale także wspomagają powrót do zdrowia po przebytych porodach.

Warto także, aby kobieta zmieniła swoje codzienne przyzwyczajenia. Piła duże ilości wody, zmniejszyła wagę ciała, zrezygnowała z różnych używek oraz wykonywała lekkie ćwiczenia.

Sposób 2 – leczenie chirurgiczne

Jeśli komuś zależy na szybkich efektach, gdyż regularna praca nad własnym ciałem nie jest jego mocną stroną, może rozważyć zabieg chirurgiczny. Technik operacyjnych usunięcia problemu nietrzymania moczu jest bardzo dużo – lekarz pomoże dobrać tę najbardziej optymalną. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to duża ingerencja w ciało, wiążąca się ze wszystkimi niedogodnościami związanymi z rekonwalescencją. Bardzo często zdarza się również, że metody te dają przejściowe efekty. Nie gwarantują stałego usunięcia problemu nietrzymania moczu.

Sposób 3 – ginekologia estetyczna

Istnieje jeszcze jeden sposób, alternatywny dla operacji chirurgicznych i domowych metod. Jest bezinwazyjny, praktycznie nie wymaga rekonwalescencji, daje szybkie i skuteczne rezultaty. Osoby zainteresowane takim rozwiązaniem problemu nietrzymania moczu powinny skierować swoje kroki do dobrych klinik medycyny estetycznej. W Polsce dostępny jest specjalny laser o nazwie MonaLisa Touch. Służy on do likwidowania problemów i defektów związanych z ginekologią. Jednym z wielu jego zastosowań jest także usuwanie schorzenia nietrzymania moczu.

Jest to laser przeznaczony specjalnie do pracy z delikatnymi, dobrze ukrwionymi tkankami. Doskonale sprawdza się w leczeniu okolic miejsc intymnych. Klinika EsteticMed z Bydgoszczy, która posiada w swojej ofercie zabiegi z wykorzystaniem lasera MonaLisa Touch przekonuje, że coraz częściej zgłaszają się do nich pacjentki, zdecydowane skorzystać z takiej formy terapii. Laser przywraca prawidłowe funkcjonowanie cewki moczowej poprzez obkurczenie tkanek. To powoduje zmianę nachylenia cewki i rozwiązanie problemu.

Zabieg z wykorzystaniem produktu MonaLisa Touch ma jeszcze i inne zalety. Jego czas trwania wynosi nie więcej niż 30 minut. Nie potrzeba żadnej hospitalizacji, jak w przypadku zabiegów chirurgicznych, kobieta jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.

Pierwsze rezultaty widoczne są ją po wykonaniu zabiegów, a pełny efekt krystalizuje się w przeciągu miesiąca – dodaje konsultant kliniki EsteticMed działającej w Częstochowie.

Artykuł powstał we współpracy z kliniką medycyny estetycznej EsteticMed: www.esteticmed.pl

Esteticmed.pl

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: