Refleksologia

Terapia holistyczna ma wiele odmian. Jej podstawę stanowi założenie, że żaden organ czy część ciała nie funkcjonuje w izolacji, lecz współpracuje z pozostałymi. Jedną z jej najbardziej znanych postaci jest refleksologia. Wykorzystuje ona opracowane na początku XX wieku mapy podeszwy stopy. Każda część podeszwy odpowiada na nich za konkretną strefę ciała ludzkiego, określony narząd lub część.

Co to jest refleksologia.

Rozwój refleksologii zapoczątkował William Fitzgerald, a jego zwolennicy do dzisiaj są zdania, że odpowiedni ucisk miejsc na stopie (przy pomocy palców, głównie kciuka) może stanowić doskonałą formę terapii w rozmaitych schorzeniach, a także wspomóc ogólne funkcjonowanie organizmu. Zabieg w gabinecie refleksologii poprzedza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz manualne badanie stopy. Na tej podstawie stawiana jest diagnoza dotycząca ogólnego stanu zdrowia oraz dolegliwościach badanego. Refleksolog „leczy” konkretny organ przez nacisk na odpowiadający mu na stopie punkt. Dzięki refleksoterapii można również usuwać z organizmu toksyny, odblokowywać kanały energetyczne, wspierać naturalny proces samoleczenia.

Zbawienne działania refleksegologii.

Zabiegi tego typu mogą pomóc pacjentom zwalczać dolegliwości różnego rodzaju – od bólowych (kręgosłupa, menstruacyjnych, migrenowych), poprzez problemy z przemianą materii, z infekcjami (dróg oddechowych, pęcherza moczowego), oraz chorobami skórnymi. Refleksologia stanowi dość kontrowersyjną metodę terapii, wielu racjonalistów nie wierzy w jej skuteczność. Nie ma naukowych podstaw potwierdzających skuteczność terapii. Z pewnością nie powinna być stosowana samodzielnie. Oprócz tego istnieją przeciwwskazania do podjęcia leczenia w gabinecie refleksologicznym, a należą do nich: grzybica i owrzodzenia stóp, cukrzyca, choroby zakaźne, żylaki oraz osteoporoza.

PODZIEL SIĘ: