Jak wyglada spa
Ośrodek SPA z zewnątrz zazwyczaj prezentuje się jak zwyczajny, acz luksusowy hotel. Nie bez znaczenia dla takiej placówki jest jej lokalizacja. Walory krajobrazowe oraz związane z korzystnym mikroklimatem (np. górskim lub nadmorskim) zdecydowanie wpływają na pozytywne wrażenia z pobytu w SPA. Ośrodek SPA powinien dysponować zapleczem rekreacyjnym. Mogą się na nie składać takie elementy jak basen, tereny do uprawiania sportu (korty tenisowe, pola golfowe, tereny do pieszych lub rowerowych wędrówek, stoki narciarskie, przystanie wodne), wypożyczalnie sprzętu (rowery, kajaki, rakiety tenisowe, narty etc.), przebieralnie itd.
Odnowa biologiczna w SPA.
W wypadku niekorzystnego położenia warto zwrócić uwagę, czy placówka jest odpowiednio odgrodzona od zgiełku. Kompleks odnowy biologicznej powinien stanowić centrum każdego SPA. Na pewno niezbędnymi elementami takiego kompleksu są profesjonalne gabinety do masażu, sauny (parowe jak i te na podczerwień), łaźnie, basen kryty, jaccuzi, a także coraz częściej groty solne. Profesjonalne zabiegi upiększające wymagają również odpowiedniego wyposażenia.
Urządzenia wspomagające.
Mogą się na nie składać takie urządzenia jak: wykorzystujący próżnię aparat likwidujący cellulit, kapsuła umożliwiająca masaż wibracyjny oraz światłoterapię, wanna do masażu podwodnego, bicze szkockie, solarium, a także slide – styler do masażu sekwencyjnego. Bardzo ważne są również sale do ćwiczeń, centrum fitness. Oczywiście SPA musi posiadać zaplecze gastronomiczne – kuchnię oraz dużą i przestronną jadalnię. Jako, iż SPA stanowi obiekt luksusowy, tak też powinno być urządzone. Dotyczy to zarówno pomieszczeń do użytku ogólnego, jak i poszczególnych pokoi. W większości ośrodków dostępne są pokoje 1, 2 i 3 osobowe, w tym ekskluzywne apartamenty (np. dla nowożeńców).