Balneoterapia

Współczesna fizjoterapia w wielu wypadkach czerpie jeszcze z wiedzy starożytnych (choć „ubiera” ją w nowoczesną formę). Tak właśnie jest z balneoterapią. Lecznicze
działanie wody w ramach balneoterapii można odnaleźć w dwóch rodzajach zabiegów: z użyciem wód mineralnych oraz wykorzystujących kąpiele.
Wody mineralne mogą służyć zarówno do picia, jak i do inhalacji. Przeważnie zawierają one bardzo wysokie stężenie soli mineralnych, pozbawione są wszelkich konserwantów czy substancji polepszających (stąd ich smak nie zawsze mile łechta kubki smakowe, natomiast z pewnością same wody korzystnie wpływają na organizm). Co interesujące do konkretnej dolegliwości można dobrać odpowiedni rodzaj wody – różnią się one bowiem składem (niektóre zawierają więcej jodu, inne krzemu, jeszcze inne kwasów węglowych…). Kąpiele lecznicze wykorzystywane w balneoterapii również można poddać specyfikacji. Dostępne są na przykład kąpiele z wykorzystaniem wód solankowych (szczególnie zalecane w terapii schorzeń narządów ruchu, łuszczycy czy łojotoku). W ramach profilaktyki pozwalają one między innymi stymulować krążenie, obniżać cisnienie tętnicze a także podnosić odporność organizmu. Kąpiele siarczkowo – siarkowodorowe mają natomiast zastosowanie w chorobach skórnych, w schorzeniach układu krążenia, stawów a nawet ginekologicznych. Kąpiele kwasowęglowe z kolei są stosowane, by obniżyć ciśnienie, a także poziom cholesterolu we krwi. Jak widać – balnegoterapia ma bardzo szerokie zastosowanie. Niezwykle istotne jest jednak poprzedzenie terapii konsultacją lekarską (zwłaszcza, jeśli cierpimy na alergie skórne lub inne schorzenia).

PODZIEL SIĘ: