Fango
Wiele składników wykorzystywanych współcześnie do zabiegów leczniczych czy kosmetycznych nosi egzotyczne nazwy. Czasami kryją się za nimi naprawdę skomplikowane mieszanki. Czasami wręcz przeciwnie – niepozorne substancje, które przejawiają jednak zaskakujące właściwości. Tak właśnie jest z fango.Fango to mieszanina pyłu wulkanicznego oraz parafiny (nie brzmi i nie wygląda zachęcająco). Jest jednak bardzo bogata w minerały.
Na czym polega terapia?
Terapia przy pomocy fango jest znana na Dalekim Wschodzie od tysięcy lat. W Europie ta metoda dopiero zyskuje popularność, choć trzeba przyznać, że z dnia na dzień zyskuje nowych zwolenników (zapewne dzięki efektom leczniczym jakie ze sobą niesie). Zabieg fango zaczyna się od rozgrzania masy do temperatury 50 stopni Celsjusza, następnie masę należy rozłożyć na specjalnej folii, która posłuży za okład leczniczy. Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, jest bezbolesny, powoduje natychmiastowe (i długotrwałe) rozgrzanie mięśni. Dzięki temu niwelowane może być napięcie mięśniowe, ucisk na nerwy, a także dolegliwości bólowe. Fango może być również stosowane w formie kąpieli leczniczych.
Zabiegi z fango.
Zabiegom z fango towarzyszy czasami również masaż. Do mieszanki o egzotycznej nazwie przekonuje nowe klientki nie tylko efekt rozluźniający (redukujący stresy, stany nerwicowe) i przeciwbólowy (również w schorzeniach reumatycznych, pourazowych czy w bólach menstruacyjnych). Fango korzystnie wpływa na skórę, umożliwia detoksykację organizmu, ujędrnia, przywraca ładny koloryt. Zazwyczaj konieczne jest odbycie całej serii zabiegów, aby uzyskać optymalne efekty. Jak w każdej terapii istnieją przeciwwskazania do jej podjęcia. Na zabiegi z wykorzystaniem fango nie powinny decydować się osoby z: nadciśnieniem, chorobami serca, żylakami, gruźlicą czy ostrym zapaleniem nerwów lub stawów. Ceny zabiegów w zależności od partii ciała (oraz rodzaju zabiegu, wiadomo że okłady będą tańsze niż kąpiele) wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (za jedną sesję).