Jak wybielić zęby w domu i u stomatologa
Obecnie uśmiech to jedna z naszych najważniejszych wizytówek. Gdy poznajemy drugą osobę, twarz to pierwszy element, który zostaje poddany analizie przez nasz mózg. Z tego względu, zwłaszcza w aspekcie biznesowym, ładny i zadbany uśmiech to bardzo ważny element naszej aparycji. Oczywiście poprawne szczotkowanie i higiena w ciągu dnia to podstawa, jednak co zrobić, gdy nasze kości – a w tym także i zęby – są bardziej ecru, niż białe? Rozwiązaniem może być wybielanie zębów.
Jak wybielić zęby naturalnie
Zanim zaczniemy cokolwiek robić przy naszych zębach, należy pamiętać, że to bardzo delikatna strefa naszego ciała. Kości te są mocno unerwione, a ich choroby wpływają także na inne części organizmu. Z tego powodu wybielanie należy przeprowadzać delikatnie, poprzedzając to konsultacją ze stomatologiem, nawet jeżeli chcemy robić to w domu.
Co możemy zrobić w domu, aby poprawić koloryt swojego uśmiechu? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na specjalistyczne pasty, paski, żele i inne kosmetyki, służące codziennej higienie jamy ustnej i jednocześnie mające działanie wybielające. W wypadku tych produktów należy oczywiście stosować je dokładnie według zaleceń ulotki, np. nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Innym sposobem jest wykorzystanie węgla aktywnego, którym możemy wyszczotkować zęby. Takie szczotkowanie nie zapewni wprawdzie niesamowitej zmiany, ale może pomóc delikatnie zmienić odcień zębów.
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest soda oczyszczona. Szczotkowanie z jej użyciem wprawdzie nie działa wybielająco, ale pozwoli usunąć przebarwienia na zębach, co da delikatne wrażenie, jakby były one jaśniejsze.
Bielsze zęby dzięki wizycie u stomatologa
Jeżeli mamy naprawdę duży problem z kolorem naszego uśmiechu, warto udać się do stomatologa. Jeżeli chcemy zachować zęby w zdrowiu i dobrej kondycji, powinniśmy iść na przegląd co najmniej raz na rok (lub raz na 6 miesięcy, jeżeli mamy skłonność do problemów z uzębieniem). W trakcie takiej kontrolnej wizyty warto poprosić stomatologa o opinię, czy nasze zęby wymagają wybielania, a jeżeli tak, to jak je przeprowadzić. Do wyboru mamy nakładki z żelem wybielającym, naświetlanie i wybielanie laserem. Możliwe jest również wybielanie zębów martwych. Niezależnie od wybranej metody musimy liczyć się z dość dużym wydatkiem.
Zagrożenia
Wybielanie zębów, przeprowadzane za szybko lub nieprawidłowo, może mieć także swoje przykre skutki. Do powikłań zaliczają się: nadwrażliwość zębów, podrażnienia dziąseł, alergie, bóle głowy, bóle stawów szczęki oraz uszkodzenie szkliwa. Dlatego pamiętajmy – jeżeli już idziemy na wybielanie do stomatologa, nie warto próbować zaoszczędzić na zabiegu. Lepiej iść do dobrego, sprawdzonego lekarza, niż później męczyć się z powikłaniami.
Tekst partnera