Sauna parowa

Sauna parowa stanowi najbardziej tradycyjną odmianę tego zabiegu. Jest praktykowana już od czasów starożytnych (jej początki są związane z Imperium Rzymskim). W saunie parowej temperatura powietrza osiąga od 45 – 50 stopni Celsjusza, zaś wilgotność dochodzi do niemal 100 %Jednorazowa wizyta w saunie powinna wynosić minimum 5 minut, lecz nie przekraczać 15 minut (przy czym można sobie pozwolić na 2 zabiegi 15 minutowe z przerwą między nimi). Z sauny parowej można korzystać nie więcej niż 2 – 3 razy w tygodniu (daje ona wtedy optymalne rezultaty).

O czym należy pamiętać.

Przed wizytą warto pamiętać o kilku zaleceniach – sauny nie użytkujemy po zbyt obfitym posiłku, ani na czczo; nie pijemy przed kąpielą żadnego alkoholu, ani nie korzystamy z niej po intensywnym wysiku fizycznym. Przed wejściem do pomieszczenia warto wziąć chłodny prysznic, zmyć z siebie wszelkie kosmetyki, a także zaopatrzyć się w klapki oraz ręcznik (ze względów higienicznych – aby uchronić się np. przed grzybicą). Z sauny nie należy korzystać, jeśli cierpimy na przewlekły reumatyzm, niewydolność serca, krążenia czy nadciśnienie, a także schorzenia pulmonologiczne (jak astma, gruźlica) czy silne infekcje wirusowe lub bakteryjne. Również ostre stany zapalne, wrzody, guzy, choroby weneryczne, uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy jaskra wykluczają nas z grona użytkowników tej formy pielęgnacyjno – terapeutycznej. Pierwszą wizytę w saunie warto poprzedzić konsultacją z lekarzem, zwłaszcza, jeśli mamy wątpliwości co do stanu naszego zdrowia.

Korzyści z sauny.

Dzięki wizycie w saunie możemy nie tylko oczyścić organizm z toksyn, lecz również poprawić pracę układu odpornościowego, układu krążenia, a także przyspieszyć przemianę materii (w szczególności spalanie tłuszczy i węglowodanów). W związku ze sprawniejszym obiegiem krwi w organizmie jego tkanki sa lepiej odżywione (transport substancji odżywczych odbywa się szybciej i efektywniej), zyskujemy większą wydolność organizmu, a nasze ciało (i umysł) staje się zrelaksowane.

PODZIEL SIĘ: