Masaż refleksoryczny stóp

Refleksologiczny masaż stóp opiera się na założeniach terapii hollistycznej, traktujące organizm jako całość, gdzie części są od siebie zależne. Sam zabieg polega na uciskaniu odpowiednich punktów na stopie. Związane są z nim poszczególne części ciała, organy, znajdujące się w danej strefie. Wedle refleksologów ciało człowieka dzieli się bowiem na 5 par takich stref.

Stymulacja przepływu energii.

Uciskając odpowiednie punkty stymulujemy przepływ energii – wspierającej proces samoleczenia się organizmu. I tak np.: pracując na dużym palcu u stopy możemy zniwelować ból karku, a poprzez profesjonalną pracę kciukiem na środku lewej stopy leczymy bóle żołądkowe. Na poduszkach obu stóp z kolei znajdują się punkty odpowiedzialne za układ oddechowy. Ważna jest także technika i siła nacisku. Dzięki refleksologii można, zdaniem jej zwolenników nie tylko zwalczać dolegliwości, ale również stymulować układy (krążenia, nerwowy, trawienny) do wydajniejszej pracy. Oczywiście refleksologia nie jest zatwierdzoną oficjalnie metodą leczenia. Opiera się przecież na założeniu, że to nagromadzenie toksyn w jednej z części ciała / organie prowadzi do zaburzeń. Niemniej jednak chętnych na masaż refleksologiczny nie brakuje. Można go wykonać w gabinecie terapeutycznym.

Wizyta w gabinecie.

Wizyta u refleksologa nie ogranicza się jednak do masażu – najpierw musi on ustalić, co nam dolega. W tym celu stosowany jest wywiad z pacjentem, a następnie badanie „blokad” umiejscowionych w konkretnych refleksach. Przeciwwskazaniami do podjęcia refleksoterapii są: zakrzepica żył, żylaki, cukrzyca, stosowanie insuliny, niski próg bólu, grzybica i inne infekcje stóp. Masaż refleksoryczny nie ma jednak ograniczeń jeśli chodzi o wiek – może tak samo dobrze i kompleksowo działać na dzieci, jak i na osoby w starszym wieku,

PODZIEL SIĘ: