Czym w rzeczywistości jest SPA?

SPA zyskując na swej popularności, coraz częściej utożsamiane jest z kompleksową odnową biologiczną. Zabiegi pozwalające odzyskać siły, dobre samopoczucie i zapewniające piękny wygląd, to coraz częściej wybierane usługi kosmetyczne. Jednak niewiele osób wie, że SPA nie stanowi wytworu współczesności, a samo określenie funkcjonowało już w starożytności.
Zdaniem badaczy historii, SPA wywodzi się od łacińskiego zwrotu „Sanus per aquam”, co oznacza „zdrowy poprzez wodę”. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ główną ideą pierwszych SPA, było leczenie i regenerowanie, zarówno ciała jak i duszy pacjenta, poprzez wykorzystanie terapii wodą.
Wszystko wskazuje na to, że pierwszymi ludźmi którzy zauważyli terapeutyczne właściwości wody, byli Rzymianie. To dzięki ich pracy, powstały pierwsze obiekty, w których każdy mógł odpocząć, zrelaksować się i zadbać o higienę ciała. Istotne jest także to, że rzymskie termy stanowiły miejsce spotkań i ważnych rozmów. Zwykle w takich miejscach prowadzone były dyskusje polityczne i podejmowano kluczowe dla państwa decyzje. Rzymska wizja SPA daleka jest jednak od tej dzisiejszej.
Pierwsze SPA traktowane jako swoistego rodzaju pierwowzór współczesnych obiektów, to Bath czyli angielskie uzdrowisko, jakie dało początek powstania innych ośrodków europejskich na przełomie XVIII i XIX wieku. To właśnie w tym okresie, uzdrowiska były głównym sposobem leczenia różnych dolegliwości zdrowotnych, a także miejscem, gdzie przeprowadzano zabiegi służące urodzie. Ciekawostką jest to, że poza zwykłą wodą, wykorzystywano także morską, co w znacznym stopniu poprawiało samopoczucie pacjentów.
Także w Polsce prowadzono liczne badania nad wodą i jej wpływem na ludzki organizm. Uzdrowiska szybko stały się popularnym miejscem wypoczynku i regeneracji sił. Już na przełomie XVIII i XIX wieku, funkcjonowały nasze najpopularniejsze do dziś uzdrowiska, takie jak: Duszniki, Ciechocinek, Rabka, Polanica, Nałęczów, Iwonicz, a także Krynica.
Na przestrzeni wieków, zmieniało się zastosowanie słowa SPA, a także forma przeprowadzanych zabiegów czy kształt typowych obiektów. Jedno nie uległo zmianie, a mianowicie, cudowny wpływ na ludzkie ciało i duszę.

PODZIEL SIĘ: